BIM Awards 2016 – Project Category

A total of 11 projects out of 20 entries received the BCA BIM Awards 2016 – Project Category from Minister for National Development & Second Minister for Finance, Mr Lawrence Wong in the SCPW 2015 Opening Ceremony on the 18 October 2016.

Platinum Award Winners:

  • Blossom Spring @ Yishun
    • Housing & Development Board (Client)
    • Surbana Jurong Consultants Pte Ltd (Architectural Consultant)
    • Surbana Jurong Consultants Pte Ltd (Civil & Structural Consultant)
    • Surbana Jurong Consultants Pte Ltd (Mechanical & Electrical Consultant)
    • Straits Construction Pte Ltd (Builder)
    • Sin Hong Yong Pte Ltd (Mechanical Sub-Contractor)
    • Strike Electrical Engineering Pte Ltd (Electrical Sub-Contractor)
  • Gospel Light Christian Church
    • Gospel Light Christian Church (Client)
    • LAUD Architects Pte Ltd (Architectural Consultant)
    • LSW Consulting Engineers Pte Ltd (Structural Consultant)
    • PTP Engineers Pte Ltd  (Mechanical & Electrical Consultant)
    • Hong Kiat Construction Pte Ltd (Builder)
  • Changi General Hospital Medical Centre
    • Ministry of Health, Singapore (Developer)
    • Changi General Hospital (Employer Agent)
    • MOH Holdings Pte Ltd (Employer Agent)
    • RDC Architects Pte Ltd (Architectural Consultant)
    • Parsons Brinckerhoff Pte Ltd (Civil & Structural Consultant)
    • Parsons Brinckerhoff Pte Ltd (Mechanical & Electrical Consultant)
    • Kimly-Shimizu Joint Venture (Builder)
    • Ngee Cheng Electric Co (Pte) Ltd (Electrical Specialist)
    • L & K Engineering Co. Ltd. (ACMV Specialist)
    • Deluge Fire Protection (S.E.A.) Pte. Ltd. (Fire Protection Specialist)
    • Fattheng Construction Pte. Ltd. (Plumbing, Sanitary & Gas Specialist)
    • Hexamine Sdn Bhd (Singapore Branch) (Medical Gas Specialist)
    • Son Heng Interiors Pte Ltd (Interior Fit-Out Specialist)
    • Fujitec Singapore Corporation Ltd (Lift & Escalator Specialist)
    • Stream Environment (S) Pte. Ltd. (Pneumatic Waste Conveyance System Specialist)
    • Hetat Pte Ltd (Steel and Facade Specialist)
    • LHL International Pte Ltd (Facade Specialist)
    • Fast Flow Singapore Pte Ltd (Siphonic Rainwater Management Specialist)
    • Ecogen Asia Pacific Pte Ltd (Softscape Works & Automatic Irrigation Specialist)
    • Greenlite Electric Pte Ltd (Earthing and Lighting Protection System Specialist)

GoldPlus Award Winners:

  • Commonwealth Towers
    • Wealthall Development Pte Ltd (Client)
    • Kimly Construction Pte Ltd (Builder)
    • DLE M&E Pte. Ltd. (Mechanical & Electrical Specialist)
    • Nam Fang Co Pte Ltd (Plumbing Specialist)
  • Corals at Keppel Bay
    • Keppel Land International Ltd (Client)
    • DCA Architects Pte Ltd (Architectural Consultant)
    • TYLin International Pte Ltd (C&S Consultant)
    • Woh Hup (Private) Limited (Builder)
    • Jangho Group Co., Ltd (Singapore Branch) (Facade Specialist)
  • Mapletree Logistics Hub – Toh Guan
    • HSBC Institutional Trust Services (Singapore) Limited as Trustee of Mapletree Logistic Trust (Employer Agent)
    • Mapletree Investments Pte Ltd (Client)
    • 3HPArchiteects Pte Ltd (Architectural Consultant)
    • BECA Cater Hollings & Ferner (S.E. Asia) Pte Ltd (Civil & Structural Consultant)
    • BECA Cater Hollings & Ferner (S.E. Asia) Pte Ltd (Mechanical & Electrical Consultant)
    • Lum Chang Building Contractors Pte Ltd (Builder)
    • A N S Plumbing & Sanitary Pte Ltd (Plumbing & Sanitary Specialist)
    • Kurihara Kogyo Co., Ltd (Electrical Specialist)
    • Leong Siew Weng Engineering Pte. Ltd (Structural Steel Staircase Specialist)
    • RICO Engineering Works Pte Ltd (Fire Protection Specialist)
    • Sing Wah Enterprise Pte Ltd (ACMV Specialist)

Gold Award Winners:

  • Hamptons
    • Mapletree Industrial Trust Management Ltd (Employer Agent)
    • P&T Consultants Pte Ltd (Architectural Consultant)
    • LSW Consulting Engineers Pte Ltd (Civil & Structural Consultant)
    • BECA Carter Hollings & Ferner (S.E.Asia) Pte Ltd (Mechanical & Electrical Consultant)
    • Tiong Seng Contractors Pte Ltd (Builder)
    • Deluge Fire Protection Pte Ltd (Fire Protection Specialist)
    • Kinden Corporation Singapore Branch (ACMV Specialist)
    • Kinden Corporation Singapore Branch (Electrical Specialist)
    • Markpoint Engineering Pte Ltd (Plumbing, Sanitary & Gas Specialist)
    • Steeltech Industries Pte Ltd (Steel Specialist)
  • High Park Residences
    • Fernvale Development Pte Ltd (Client)
    • Heetons Holdings Limited (Client)
    • CEL Development Pte Ltd (Client)
    • P&T Consultants Pte Ltd (Architectural Consultant)
    • P&T Consultants Pte Ltd (Civil & Structural Consultant)
    • Rider Levett Bucknall LLP (Quantity Surveyor)
    • United Project Consultants Pte Ltd (Mechanical & Electrical Consultant)
    • China Construction (South Pacific) Dev’t Co. Pte Ltd (Builder)
    • China Construction Realty Pte Ltd (Specialist Contractor)
    • Great Resources M&E Subcontractor Pte Ltd (Mechanical & Electrical Specialist)
    • Jin Cheng Pte Ltd (Concrete & Precast Specialist)
  • Marine Blue
    • CapitaLand Limited (Client)
    • MKPL Architects Pte Ltd (Architectural Consultant)
    • KTP Consultants Pte Ltd (Civil & Structural Consultant)
    • Squire Mech Pte Ltd (Mechanical & Electrical Consultant)
    • Tiong Aik Construction Pte Ltd (Builder)
  • The Alps Residences
    • MCC Land Singapore Pte Ltd (Client)
    • AGA Architects Pte Ltd (Architectural Consultant)
    • Group8asia Singapore Pte Ltd (Design Consultant)
    • KTP Consultant Pte Ltd (Civil & Structural Consultant)
    • United Project Consultants Pte Ltd (Mechanical & Electrical Consultant)
    • China Jingye Engineering Corp Ltd (Builder)
  • West-Terra @ Bukit Batok
    • Housing & Development Board (Client)
    • P&T Consultants Pte Ltd (Architectural Consultant)
    • P&T Consultants Pte Ltd (Civil & Structural Consultant)
    • Rankine & Hill (S) Pte Ltd (Mechanical & Electrical Consultant)
    • Teambuild Engineering & Construction Pte Ltd (Builder)
    • Integrated Precast Solutions Pte Ltd (Precast Specialist)