BIM Awards 2015 – Project Category

This year, a total of 13 projects out of 20 entries received the BCA BIM Awards (Project Category) from BCA Chairman, Mr Quek See Tiat in the Singapore Construction Productivity Week(SCPW) Opening Ceremony on 13 October 2015.

Platinum Award Winners:

  • Capital Green
    • CapitaLand, CapitaLand Commercial Trust and Mitsubishi Estate Asia (Client)
    • Market Street Office Trustee Pte Ltd (Employer Agent)
    • RSP Architects Planners & Engineers (Pte) Ltd (Architectural Consultant)
    • RSP Architects Planners & Engineers (Pte) Ltd (Structural Consultant)
    • Takenaka Corporation (Builder)
    • Yongnam Engineering & Construction Pte Ltd (Specialist Contractor)
    • YKK AP Singapore Pte Ltd (Specialist)  
    • Hitachi Infastructure Systems (Asia) (Specialist Contractor)
    • Fatt Heng Construction Pte Ltd (Specialist Contractor)
    • Active Fire Protection Systems Pte Ltd (Specialist Contractor)
  • Mapletree Business City II
    • Mapletree Business City Pte Ltd (Client)
    • DCA Architects Pte Ltd (Architectural Consultant)
    • Shimizu Corporation (Builder)
    • APP Engineering Pte Ltd (Specialist Contractor)
    • Bintai Kindenko Pte Ltd (Specialist Contractor)
    • DN Hybrid Pte Ltd (Specialist Contractor)
  • Yishun Community Hospital
    • Alexandra Health System Pte Ltd (Commissioning Secretariat)
    • MOH Holdings Pte. Ltd. (Employer Agent)
    • CIAP Architects (Architectural Consultant)
    • Beca Carter Hollings & Rerner (S.E.Asia) Pte Ltd (Structural Consultant)
    • Parsons Brinckerhoff Pte Ltd (Mechanical & Electrical Consultant)
    • Zeb-Technology Pte Ltd (Environmental Sustainability Design Consultant)
    • Kimly Shimizu Joint Venture (Builder)
    • Draeger Medical South East Asia Pte Ltd (Specialist Contractor)
    • Chubb Singapore Pte Ltd (Specialist Contractor)
    • Crown Construction Pte Ltd (Specialist Contractor)
    • Envac Singapore Pte Ltd (Specialist Contractor)
    • Fujitec Singapore Corporation Limited (Specialist Contractor)
    • Singapore Technologies Electronics Limited (Specialist Contractor)
    • Shinryo Corporation (Specialist Contractor)
    • Spectrum Audio Visual Pte Ltd (Specialist Contractor)
    • Swisslog Pte Ltd (Specialist Contractor)
    • Magnificent Seven Corporation Pte Ltd (Specialist Contractor)
    • Nam Lee Pressed Metal Pte Ltd (Specialist Contractor)
    • NEC Asia Pacific Pte Ltd (Specialist Contractor)
    • Tropical Environment Pte Ltd (Specialist Contractor)
    • TTJ Design & Engineering Pte Ltd (Specialist Contractor)
    • Watercraft Engineering Pte Ltd (Specialist Contractor)

GoldPlus Award Winners:

  • Amber Skye
    • CS Amber Development Pte Ltd (Client)
    • Kimly Construction Pte Ltd (Builder)
    • DLE MGE Pte Ltd (Specialist Contractor)
    • DLM MGE Pte Ltd (Specialist Contractor)
    • Projalma Sdn Bhd (Singapore Branch) (Specialist Contractor)
  • BCA Academy
    • BCA Academy (Client)
    • RSP Architects Planners & Engineers (Pte) Ltd (Architectural Consultant)
    • RSP Architects Planners & Engineers (Pte) Ltd (Structural Consultant)
    • Squire Mech Pte Ltd (Mechanical & Electrical Consultant)
    • Progressive Builders Pte Ltd (Builder)
  • Our Tampines Hub
    • People’s Association (Client)
    • Arcadis Project Management Pte Ltd (Project Management Consultant)
    • DP Architects Pte Ltd (Architectural Consultant)
    • T.Y. Lin International Pte Ltd (Structural Consultant)
    • AECOM Singapore Pte Ltd (Mechanical & Electrical Consultant)
    • Davis Langdon KPK (Singapore) Pte Ltd (Quantity Surveyor)
    • Hexacon Construction Pte Ltd (Builder)
    • Ava Global Pte Ltd (Specialist Contractor)
    • Fujitec Singapore Corporation Ltd (Specialist Contractor)
    • King Wan Construction Pte Ltd (Specialist Contractor)
    • Shinryo Corporation (Singapore Branch) (Specialist Contractor)
    • Trans Equatorial Engineering Pte Ltd (Specialist Contractor)
    • TTJ Design & Engineering Pte Ltd (Specialist Contractor)
    • Weewah Integrated Engineering Pte Ltd (Specialist Contractor)
  • WestGate
    • CapitaLand Group (Client)
    • RSP Architects Planners & Engineers (Pte) Ltd
      (Architectural Consultant)
    • RSP Architects Planners & Engineers Pte Ltd
      (Structural Consultant)
    • Shimizu Corporation  (Builder)

Gold Award Winners:

  • Bishan Nursing Home
    • Ministry Of Health (Client)
    • RSP Architects Planners & Engineers (Pte) Ltd (Architectural Consultant)
    • RSP Architects Planners & Engineers (Pte) Ltd (Structural Consultant)
    • Squire Mech Pte Ltd (Mechanical & Electrical Consultant)
    • HPC Builders Pte Ltd (Builder)
  • Galaxis
    • Ascendas Fusion 5 Pte Ltd (Client)
    • AEDAS Pte Ltd (Architectural Consultant)
    • Meinhardt Infrastructure Pte Ltd  (Structural Consultant)
    • Singapore Piling & Civil Engineering Pte Ltd (Builder)
    • Success Engineering 2002 Pte Ltd (Specialist Contractor)
  • Jurong East Nursing Home
    • Ministry Of Health (Client)
    • RSP Architects Planners & Engineers (Pte) Ltd (Architectural Consultant)
    • RSP Architects Planners & Engineers (Pte) Ltd (Structural Consultant)
    • Squire Mech Pte Ltd (Mechanical & Electrical Consultant)
    • HPC Builders Pte Ltd (Builder)
  • Singa Hills
    • Teambuild Land Pte Ltd (Client)
    • Laud Architects Pte Ltd (Architectural Consultant)
    • BK Consulting Engineers Pte Ltd (Structural Consultant)
    • ELEAD Associates Pte (Mechanical & Electrical Consultant)
    • Spazio Construction Pte Ltd (Builder)
  • Tanjong Pagar Centre
    • Guocoland Group (Client)
    • Architects 61 Pte Ltd (Architectural Consultant)
    • Samsung C&T Corporation (Builder)
  • The  Panorama
    • Pinehill Investments Pte Ltd (Client)
    • MKPL Architects Pte Ltd (Architectural Consultant)
    • Meinhardt (Singapore) Pte Ltd (Structural Consultant)
    • United Project Consultants Pte Ltd (Mechanical & Electrical Consultant)
    • Tiong Seng Contractors Pte Ltd (Builder)
    • Accise Engineering Pte Ltd (Specialist Contractor)
    • Natural Cool Airconditioning & Engineering Pte Ltd (Specialist Contractor)
    • Team Fire Pte Ltd (Specialist Contractor)
    • Trancom Engineering Pte Ltd (Specialist Contractor)